- Advertisement -
24.5 C
Tirana
Tuesday, October 3, 2023

ADRENALINË DHE EMOCIONE, NIS KAMPIONATI GO-KART 2019

Must read

ETEC 2022/ Uniforma Zyrtare e ekipit që do të përfaqësojë Shqipërinë

Uniforma Zyrtare e ekipit që do të përfaqësojë Shqipërinë në Konkursin Evropian Edukativ për Sigurinë Rrugore (ETEC) që do të zhvillohet më 24-27 Shtator...

ETEC 2022/ Shqipëria në Konkursin Evropian Edukativ për Sigurinë Rrugore

Këtë fundjavë do të jemi në Zadar të Kroacisë në Konkursin Evropian Edukativ për Sigurinë Rrugore (ETEC) për të promovuar #SigurinëRrugore te fëmijët. Shqipëria do të përfaqësohet...

ACA organizon për herë të parë “Digital Motorsport Cup”

Auto Club Albania do të organizojë për herë të parë Digital Motorsport Cup, një event që është risi në vendin tonë. Kompeticioni do të...

Cross Car në Shqipëri, ndiqni specialen në TV Klan

Në emisionin e radhës “Jo vetëm modë” në Tv Klan i është kushtuar një kronikë speciale pilotit kampion të Kampionatit Kombëtar të Kartingut 2020,...

Meshkuj, femra dhe fëmijë në një kompeticion ku gazi shkelet deri në fund. Ja fituesit e garës së parë dhe çfarë pritet në vazhdim  

Gazi në fund, adrenalina që rritet, përqendrimi maksimal përpara çdo kthese dhe sigurisht dëshira për të fituar. Pas një kampionati të suksesshëm vitin e kaluar, rikthehet sërish Kampionati Kombëtar Go-Kart 2019. Gjithçka nisi me garën e parë në datën 2 qershor dhe do të vazhdojë me të tjerat gjatë muajve në vazhdim. Një kampionat i konceptuar pwr tu zhvilluar në tre kategori, për meshkuj, femra dhe fëmijë dhe po tërheq shumë garues dhe dashamirës.

Klubi i Automobilit Shqiptar krijon kushtet e përshtatshme në pistën e kartingut në ambientet e Expocity Albania për zhvillimin normal të garave. Gjatë vitit të kaluar u zhvilluan gjashtë gara dhe morën pjesë rreth 50 garues. Ndërsa, pritet që gjatë kampionatit të këtij viti, numri i pjesëmarrësve të rritet.

Kompeticioni nisi në fillim të qershorit me garën e parë ku morën pjesë 13 pilotë në kategorinë meshkuj. Fillimisht, garuesit nisën përballjen në kualifikueset ku Indri Hoxha dhe Kristi Dilo rivalizuan fort me njëri-tjetrin. Një garë që nisi shumë interesante dhe tërheqëse që në fillim. Me kalimin e xhirove rriten edhe emocionet, ndërsa në një moment ka edhe një incident mes pilotëve. Një moment që u shqyrtua me shumë kujdes nga drejtuesit e garës që morën vendimin duke u konsultuar edhe me pamjet filmike. Në fund ishte Indri Hoxha që u rendit i pari, ndërsa pas tij u ngjitën në podium edhe Kristi Dilo dhe Arbër Demeti. Julian Sami nuk arriti që ta përfundonte garën, ndërsa Klajdi Kodra u s’kualifikua.

Në javët dhe muajt në vazhdim do të zhvillohen edhe garat e tjera ku përveç kategorisë meshkuj, do të organizohen gara edhe për kategorinë femra dhe fëmijë. ACA, e cila është anëtare me të drejta të plota e FIA-s, prej dy vitesh po u jep mundësinë të pasionuarve pas karteve që të marrin pjesë në një kampionat të rregullt zyrtar që organizohet nga Klubi i Automobilit Shqiptar. Një mundësi shumë e mirë për të rinjtë dhe fëmijët e pasionuar pas karteve. Kampionati sapo ka nisur dhe premtohet spektakël dhe shumë emocione deri në fund. Shampanja është gati…                                   

- Advertisement -

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Latest article

ETEC 2022/ Uniforma Zyrtare e ekipit që do të përfaqësojë Shqipërinë

Uniforma Zyrtare e ekipit që do të përfaqësojë Shqipërinë në Konkursin Evropian Edukativ për Sigurinë Rrugore (ETEC) që do të zhvillohet më 24-27 Shtator...

ETEC 2022/ Shqipëria në Konkursin Evropian Edukativ për Sigurinë Rrugore

Këtë fundjavë do të jemi në Zadar të Kroacisë në Konkursin Evropian Edukativ për Sigurinë Rrugore (ETEC) për të promovuar #SigurinëRrugore te fëmijët. Shqipëria do të përfaqësohet...

ACA organizon për herë të parë “Digital Motorsport Cup”

Auto Club Albania do të organizojë për herë të parë Digital Motorsport Cup, një event që është risi në vendin tonë. Kompeticioni do të...

Cross Car në Shqipëri, ndiqni specialen në TV Klan

Në emisionin e radhës “Jo vetëm modë” në Tv Klan i është kushtuar një kronikë speciale pilotit kampion të Kampionatit Kombëtar të Kartingut 2020,...

Auto Club Albania prezanton disiplinën më të re në motorsportin shqiptar, Cross Car

Jeni gati për adrenalinë, spektakël dhe risi?! Automobile Club Albania prezanton një disiplinë të re garash që i shtohet motorsportit në Shqipëri. Bëhet fjalë...