- Advertisement -
13.5 C
Tirana
Wednesday, October 4, 2023

Nis sezoni i F1, Mercedes dominon provat e lira në Australi

Must read

ETEC 2022/ Uniforma Zyrtare e ekipit që do të përfaqësojë Shqipërinë

Uniforma Zyrtare e ekipit që do të përfaqësojë Shqipërinë në Konkursin Evropian Edukativ për Sigurinë Rrugore (ETEC) që do të zhvillohet më 24-27 Shtator...

ETEC 2022/ Shqipëria në Konkursin Evropian Edukativ për Sigurinë Rrugore

Këtë fundjavë do të jemi në Zadar të Kroacisë në Konkursin Evropian Edukativ për Sigurinë Rrugore (ETEC) për të promovuar #SigurinëRrugore te fëmijët. Shqipëria do të përfaqësohet...

ACA organizon për herë të parë “Digital Motorsport Cup”

Auto Club Albania do të organizojë për herë të parë Digital Motorsport Cup, një event që është risi në vendin tonë. Kompeticioni do të...

Cross Car në Shqipëri, ndiqni specialen në TV Klan

Në emisionin e radhës “Jo vetëm modë” në Tv Klan i është kushtuar një kronikë speciale pilotit kampion të Kampionatit Kombëtar të Kartingut 2020,...

Nico Rosberg dhe Lewis Hamilton, pilotët e Mercedesit, përfunduan në vendin e parë dhe të dytë sesionin e parë të provave të lira të Çmimit të Madh të Formulës 1, duke nisur kështu sezonin e ri ashtu siç përfunduan të kaluarin: me dominim të plotë.

Piloti gjerman realizoi kohën e tij më të mirë 1:29:557, ndërsa britaniku u tregua vetëm 29 të mijëtat më i ngadaltë.

Në vend të tretë finlandezi Valteri Bottas (Williams) me 1:30:748, i ndjekur nga Carlos Sainz (Toro Rosso) me 1:31:014.

Në vend të pestë dhe të tetë Sebastian Vettel dhe Kimi Raikkonen, pilotët e Ferrarit. /albeu.com/

Ja rezultatet e sesionit të parë të provave të lira të Çmimit të Madh të Australisë:

1. Nico Rosberg (Mercedes-Honda) 1:29.557
2. Lewis Hamilton (Mercedes-Honda) 1:29.586
3. Valtteri Bottas (Williams-Mercedes) 1:30.748
4. Carlos Sainz (Toro Rosso-Renault) 1:31.014
5. Sebastian Vettel (Ferrari) 1:31.029
6. Max Verstappen (Toro Rosso-Renault) 1:31.067
7. Felipe Massa (Williams-Mercedes) 1:34.188
8. Kimi Raikkonen (Ferrari) 1:31.310
9. Pastor Maldonado (Lotus-Mercedes) 1:31.451
10. Daniel Ricciardo (Red Bull Renault) 1:31.570
11. Daniil Kvyat (Red Bull Renault) 1:32.073
12. Sergio Perez (Force India-Mercedes) 1:32.247
13. Nico Hulkenberg (Force India-Mercedes) 1:32.261
14. Jenson Button (McLaren-Honda) 1:34.542
15. Kevin Magnussen (McLaren-Honda) 1:34.785
16. Romain Grosjean (Lotus-Mercedes)
17. Marcus Ericsson (Sauber-Ferrari)
18. Felipe Nasr (Sauber-Ferrari)
19. Will Stevens (Manor Marussia-Ferrari)
20. Roberto Merhi (Manor Marussia-Ferrari)

- Advertisement -

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Latest article

ETEC 2022/ Uniforma Zyrtare e ekipit që do të përfaqësojë Shqipërinë

Uniforma Zyrtare e ekipit që do të përfaqësojë Shqipërinë në Konkursin Evropian Edukativ për Sigurinë Rrugore (ETEC) që do të zhvillohet më 24-27 Shtator...

ETEC 2022/ Shqipëria në Konkursin Evropian Edukativ për Sigurinë Rrugore

Këtë fundjavë do të jemi në Zadar të Kroacisë në Konkursin Evropian Edukativ për Sigurinë Rrugore (ETEC) për të promovuar #SigurinëRrugore te fëmijët. Shqipëria do të përfaqësohet...

ACA organizon për herë të parë “Digital Motorsport Cup”

Auto Club Albania do të organizojë për herë të parë Digital Motorsport Cup, një event që është risi në vendin tonë. Kompeticioni do të...

Cross Car në Shqipëri, ndiqni specialen në TV Klan

Në emisionin e radhës “Jo vetëm modë” në Tv Klan i është kushtuar një kronikë speciale pilotit kampion të Kampionatit Kombëtar të Kartingut 2020,...

Auto Club Albania prezanton disiplinën më të re në motorsportin shqiptar, Cross Car

Jeni gati për adrenalinë, spektakël dhe risi?! Automobile Club Albania prezanton një disiplinë të re garash që i shtohet motorsportit në Shqipëri. Bëhet fjalë...