- Advertisement -
13.5 C
Tirana
Wednesday, October 4, 2023

AYRTON DO KUJTOHET KËSHTU

Must read

ETEC 2022/ Uniforma Zyrtare e ekipit që do të përfaqësojë Shqipërinë

Uniforma Zyrtare e ekipit që do të përfaqësojë Shqipërinë në Konkursin Evropian Edukativ për Sigurinë Rrugore (ETEC) që do të zhvillohet më 24-27 Shtator...

ETEC 2022/ Shqipëria në Konkursin Evropian Edukativ për Sigurinë Rrugore

Këtë fundjavë do të jemi në Zadar të Kroacisë në Konkursin Evropian Edukativ për Sigurinë Rrugore (ETEC) për të promovuar #SigurinëRrugore te fëmijët. Shqipëria do të përfaqësohet...

ACA organizon për herë të parë “Digital Motorsport Cup”

Auto Club Albania do të organizojë për herë të parë Digital Motorsport Cup, një event që është risi në vendin tonë. Kompeticioni do të...

Cross Car në Shqipëri, ndiqni specialen në TV Klan

Në emisionin e radhës “Jo vetëm modë” në Tv Klan i është kushtuar një kronikë speciale pilotit kampion të Kampionatit Kombëtar të Kartingut 2020,...

Piloti i paharrueshëm brazilian do të kujtohet me një album fotografik, në një format të madh të pabotuar më parë. Dhe mbi të gjitha, ka përshkrime të atyre që e kanë njohur mirë    

Ne e kemi humbur numërimin e librave të botuar për Ayrton Sennan në 25 vitet e fundit që nga ai aksident tragjik në Imola më 1 maj 1994. Është e vështirë të shtosh ndonjë gjë nëse nuk kërkojmë në materialet e pabotuara të një arkivi me 300 mijë foto të Franco Villani, dëshmitar i F.1 nga vitet 50-të në 2000. Nga ky arkiv vjen edhe pjesa më e madhe e 250 fotove të pa publikuara më parë që ritregojnë karrierën shumë të shkurtër të pilotit brazilian. Një album i pasuruar me kujtimet e pesë gazetarëve të shquar sportivë. Di Senna dhe Pino Allievi tregojnë për besimin e thellë fetar; Carlo Caviçhi heton marrëdhëniet me francezët; Roberto Boçafogli thellohet në dualizmin me Alain Prost, ndërsa Giorgio Piola merr përsipër të përfaqësojë këndvështrimin e një dashamirësi të Prost. Në fund, Carlos Sanchez portretizon faktin se Senna nuk ishte vetëm një kampion i madh në sport, por edhe një person me vlera të jashtëzakonshme.                  

E KALTËR & ROZË PORSCHE TË VOGLA QË SHIHEN NGA iPHONE

Shkalla e zvogëlimit (1:43) nuk e zbeh shkëlqimin e Porsche-s së fotografuar me smartphone në këtë libër. Përkundrazi, duket shumë mirë. Autori që është një gazetar me përvojë ka mbledhur mbi një mijë makina në “Instagram car park”.       

LODRA VETËM PËR BURRA

Makinat e kanë merituar nderin për të qenë në kopertinën e këtij manuali ekskluziv të luksit kushtuar meshkujve. Sportive, shumë të rralla dhe në këtë mënyrë të kushtueshme. Si çdo objekt tjetër apo vende të përmendura, nga jahtet te hotelet boutique.         

PILOT ËSHTË NJË EMËR GRUAJE “Historia mes romantizmit dhe legjendës së kampioneve italiane të automobilizmit”. Ky është titulli i botimit në kujtim të pesë piloteve kombëtare më të mira femra: Maria Antonietta Avanzo, Anna Maria Peduzzi, Maria Teresa De Filippis, Ada Pace dhe Lella Lombardi.

Previous articlePRANVERA AFRIKANO-VERIORE
Next articleKLUBI TRE SEKONDA
- Advertisement -

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Latest article

ETEC 2022/ Uniforma Zyrtare e ekipit që do të përfaqësojë Shqipërinë

Uniforma Zyrtare e ekipit që do të përfaqësojë Shqipërinë në Konkursin Evropian Edukativ për Sigurinë Rrugore (ETEC) që do të zhvillohet më 24-27 Shtator...

ETEC 2022/ Shqipëria në Konkursin Evropian Edukativ për Sigurinë Rrugore

Këtë fundjavë do të jemi në Zadar të Kroacisë në Konkursin Evropian Edukativ për Sigurinë Rrugore (ETEC) për të promovuar #SigurinëRrugore te fëmijët. Shqipëria do të përfaqësohet...

ACA organizon për herë të parë “Digital Motorsport Cup”

Auto Club Albania do të organizojë për herë të parë Digital Motorsport Cup, një event që është risi në vendin tonë. Kompeticioni do të...

Cross Car në Shqipëri, ndiqni specialen në TV Klan

Në emisionin e radhës “Jo vetëm modë” në Tv Klan i është kushtuar një kronikë speciale pilotit kampion të Kampionatit Kombëtar të Kartingut 2020,...

Auto Club Albania prezanton disiplinën më të re në motorsportin shqiptar, Cross Car

Jeni gati për adrenalinë, spektakël dhe risi?! Automobile Club Albania prezanton një disiplinë të re garash që i shtohet motorsportit në Shqipëri. Bëhet fjalë...